PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10011581}

Prehistoryczna planeta

Prehistoric Planet
8,0 1 291
ocen
8,0 10 1 1291
Prehistoryczna planeta
powrót do forum serialu Prehistoryczna planeta

Jeśli chodzi o tematykę paleontologii to najbardziej jakościowy, rewolucyjny i naukowo dokładny serial. Ma sceny ciekawe, zabawne i po prostu epickie. Mimo to że to na pewno świetny serial zmieniający postrzeganie tych zwierząt, stawiający poprzeczkę tak wysoko, że mało komu będzie chciało się ją przebić szybko to nadal dla mnie jest to zmarnowany potencjał.


Sposób narracji bez "bohaterów" jak w wwd nie był zły. Przejście ze zwierzęcia do zwierzęcia jest w porządku. Problem jest w braku jakiś bardziej sensownych informacji i czasu.Może nie w przypadku każdego zwierzęcia, ale jeśli słyszysz kolejny raz jak dane zwierzę śpi czy je, wędruje czy cokolwiek zaczynasz się nudzić.Nie chodzi o to, żeby nie pokazywać tych rzeczy np. W przypadku mozazaura z pierwszego odcinka to było naprawdę coś nowego zobaczyć odpoczywającego gada morskiego, który nie jest maszyną do zabijania.Po prostu ten serial w dużej części składa się tylko z takich scen bez ciekawszych informacji o danym gatunku poza tym, że śpi.


Oh ironio czuć też budżetowość w tym serialu. Powtarzające się modele, gatunki, które czasem tak naprawdę nie wnoszą niczego ciekawszego. Końcowe sceny polowań są zrobione z oddali, by prawdopodobnie unikać kosztów (bo wątpię, że chodzi o krew) a przez to widz nie może podziwiać egzekucji, które naprawdę byłby bardziej pamiętliwe.


Są też informacje o środowisku, ale powierzchowne, coś typu na dole lasu jest ciemniej - takie informacje i ujęcia środowiska, które nic nie wnoszą i które można zobaczyć w każdym dokumencie przyrodniczym.


Ten serial poszedł na pewno w imersje W porządku, ale myślę, że w tym przypadku też za im to nie wyszło w 100% dobrze, bo jak mówiłem za dużo scen typu drapiący się dinozaur.Wiadomo dinozaury nie były maszynami do zabijania a ich życie było całkiem podobne do życia obecnych zwierzą ale z drugiej strony ich świat był inny i to mogli pokazać lepiej.


Ten serial byłby idealny, gdyby trochę porzucili impresje uchwycili większą bioróżnorodność stworzeń. Pierwsze ptaki, krokodyle, ciekawsze stawonogi. Mogliby też pokazać więcej zachowań, cykl życiowy, omówić budowę tych stworzeń. Jak chcieli mówić o środowisku to też fajnie, ale mogliby pokazać jak wyglądało w prehistorii i porównać je z obecnym.


Oczywiście to byłby większe koszta i prawdopodobnie dłuższe odcinki, ale imo wtedy byłby to idealny dokument pokazujący prehistoryczną planetę. Tylko raczej nie warto dla producentów 

desz_22

Mam to samo odczucie, za mało było w tym serialu faktów, wręcz jak na lekarstwo. Wizualnie to piękny serial, ale merytorycznie słaby. Za malo informacji, wyjaśnień nowych odkryć naukowych. Trzeba nadrobic serial książkami np Dinozaury odkryte na nowo.

desz_22

Bardzo dobry komentarz - zapewne zaraz pojawią się pieniacze... Serial bardzo dobry, ale brakuje mu "tego czegoś". Ludzie zbytnio podniecają się realistycznością zwierząt, ale przecież dzisiejsza technologia na to pozwala i nie jest to nic nadzwyczajnego... To wędrówki były wielką innowacją swoich czasów - co ciekawe były bardziej wciągające i miały w sobie więcej treści. W obecnym serialu brakowało mi także odpowiednich lokacji... Jakoś nie przyłożono się do tego w tym aspekcie  - widocznie tylko dinozaury miały wyglądać realnie, ale z drugiej strony niektóre ich behawioryzmy były wręcz przesadzone do rozmiarów kiczu (co tą realność zabijało).

ocenił(a) serial na 9
shinobi82

"Ludzie zbytnio podniecają się realistycznością zwierząt, ale przecież dzisiejsza technologia na to pozwala i nie jest to nic nadzwyczajnego"

Niby nic nadzwyczajnego, ale szczerze powiedziawszy nie potrafię sobie przypomnieć równie ładnie wyglądającego filmu dokumentalnego o dinozaurach, mam wrażenie że
ostatnio niewiele rzeczy wyszło w tej tematyce.

Anthrax91

Mój komentarz w tym względzie dotyczył szerszego punktu widzenia - zdecydowanie dawniej trudniej było kreować takie światy. Dzisiaj są takie możliwości, ale przyznam rację, że nie tworzy się za wiele animowanych seriali dokumentalnych. Koszta są stosunkowo duże a zysk raczej mniejszy niż w przypadku produkcji fabularnych (bajki typu Avatar- popanuka przegrywa). Ostatnio powstał podobny serial, ale już nawet nie pamiętam tytułu - problem ten sam... Ładne animacje i słaba treść. Choć "Prehistorycznej Planecie" w swoim prywatnym rankingu daję drugie miejsce po serii "Wędrówki" - Ech, gdyby "wędrówki" miały współczesne narzędzia do dyspozycji... Chociaż w sumie na ówczesne czasy były rewelacyjne.

ocenił(a) serial na 10
shinobi82

Lol. "Bardzo dobry komentarz - zapewne zaraz pojawią się pieniacze... Serial bardzo dobry, ale brakuje ..." i tu sam pieniacz dał głos...Czekamy na polski serial tego typu uwzględniający pańskie uwagi - na pewno będzie lepszy. Jak nie wiadomo do czego się przypieprzyc - to trzeba oskarzyc o brak "tego czegoś". Tego mi równiez brakuje w panskiej bełkotliwej czepialskiej przemowie..był behawioryzm, był realizm, była akcja, nie było lokacji??.

Borghild_Jansson

Zwracasz się per pan, ale z jednoczesną pogardą, stosujesz wobec mojej osoby chwyty erystyczne i ad personam. Zaiste jesteś geniuszem, który nie potrafi dyskutować o temacie a skupia się na atakach wobec ludzi o odmiennym zdaniu. Wyczerpałeś definicję pieniactwa. Nie jestem ograniczonym ludzikiem, który podnieca się wszystkim jak leci - wszytko ma swoje plusy i minusy i tego dotyczy dyskusja. Jakim trzeba być zawistnym człowiekiem, aby zrobić klasyczny "przysryw" do kogoś, kto w pierwszym zdaniu stwierdza, iż serial jest bardzo dobry? i jeszcze te januszwskie wstawki typu "czekam na polski serial" - wręcz żałosne zachowanie! ile masz lat? z ciekawości pytam. Pomijam już fakt, że odnoszę się do komentarza, gdzie już nawet nie pamiętam serialu, gdyż może nie uwierzysz, ale nie jest on treścią mojego życia. Odniosłem się do wędrówek z dinozaurami, gdyż tamten serial był przełomowym dla swojej epoki (mimo błędów wynikłych z ówczesnej wiedzy i możliwości) jednocześnie oczywistym jest stwierdzenie, iż prehistoryczna planeta takim przełomem nie jest i charakteryzuje ją głównie realizm ukazanych zwierząt. To ty się wykazałeś jedynie bełkotem - masz dzieciaczku podnietę to ją miej, ja ci tego nie zabieram, ale i ty od mojej oceny się zwyczajnie odwal. Dałeś bezrefleksyjnie 10/10 - brawoty, ale nie płacz, że ktoś dał 9 i doszukał się w swojej dociekliwości mankamentów. Zachowałeś się jak typowy lewicowy zamordysta, który nie potrafi przyswoić, iż ludzie miewają róże od niego opinie i poglądy. A teraz dzieciaczku (będę cie tak nazywał bo tak się zachowałeś - jak małe dziecko obrażone na świat, że komuś nie posmakował jego ulubiony cukierek) zajmij się czymś pożytecznym i nie zaczepiaj obcych ludzi - nie rozmawiam z tobą i do twojego komentarza się nie odnosiłem. Mam nadzieję, że zrozumiałeś wywód, gdyż starałem się dostosować poziom do twojego.

ocenił(a) serial na 10
shinobi82

Musiał się pan solidnie zdenerwować. Rofl.

Borghild_Jansson

Nie zmieniaj tematu - ile masz lat?

ocenił(a) serial na 10
shinobi82

Co ty se synek wyobraźasz? Nie jestesmy na ty, pieniaczu typowo polski.

Borghild_Jansson

Ile masz lat? na filmweb jesteś świeżaczek. Dokonałeś ataku ad personam - wiec jeśli chciałbyś, aby zwracać się do ciebie trybem grzecznościowym to jest na to za późno. Jedynym pieniaczem jesteś ty - wtrąciłeś się do rzeczowej oraz krytycznej rozmowy dorosłych ludzi, którzy potrafią rozmawiać zarówno o pozytywach jak i negatywach i postanowiłeś dokonać intelektualnej defekacji. Nie stać cię nawet na oryginalność i używasz wobec mnie określenia, które ja zastosowałem do ludzi, których spodziewałem się, że pojawią się w tym wątku reprezentując twój typ zachowania. Lekcje odrobiłeś? Będziesz płakał, że ktoś ocenia serial jedynie jako bardzo dobry i ma uwagi do pewnych aspektów? Nie zdajesz sobie jeszcze sprawy jak bardzo się ośmieszyłeś? co zrobisz jeśli znajdziesz komentarz człowieka, który ocenia serial na bardzo zły? Poskarżysz się mamie?

ocenił(a) serial na 10
shinobi82

Naucz się wujo dyskutować, a nie nadreagowaç histerycznie jakbys miał okres albo hemorojdy. Twoj komentarz opatruję internetowym skrótem TSDR: TOO STUPID, DIDN'T READ.

Borghild_Jansson

Drogie dziecko mam z ciebie niesamowity ubaw. Jakże wielce wzniosłego dla ludzkości i samego tematu wpisu dokonałeś. I jeszcze to podbudowanie własnego malutkiego ego zwrotem w języku angielskim - coś pięknego heheheheheh. I jeszcze śmiesz coś pisać o "dyskusji", gdzie ani jeden z twoich komentarzy nie dotyczył meritum i tematu serialu "Prehistoryczna Planeta". Od samego początku skupiłeś się na ataku na moją osobę, gdyż oceniłem serial wyłącznie na bardzo dobry co takiemu psychofanowi, co zapewne mało w życiu widział i mało wie, bardzo się nie spodobało. I pal licho, że wiele osób tutaj bardzo merytorycznie uzasadnia co temu serialowi brakuje zarówno od strony fabularnej jak i naukowej... I gdzieżby psychofan zauważył, że wiele osób przedstawia też bardzo mocne strony serialu... U psychofana liczy się atak na każdego, kto nie uwielbia tego co on obdarzył bezkrytycznym kultem. Wybrałeś sobie mnie na ofiarę ataku, ale źle trafiłeś - nie jesteś pierwszym i ostatnim trollem w moim życiu, z którego mam ubaw i zabawę. Niestety zbierasz mi tylko wolny czas, ale dajesz dużo humoru. 

ocenił(a) serial na 10
shinobi82

TSDR

Borghild_Jansson

hehehehehe Dziecko rzuca zaklęcia ze swojego dziecinnego świata i jeszcze myśli, że one działają - pokolenia LOL oraz XD i WOW w pełnej krasie. OK geniuszu pomnimy całość powyższej rozmowy i powiedz nam  jak zamierzasz sprawić, aby serial spodobał mi się bardziej niż się podobał? Bo to jest twój największy problem - że są ludzie, którzy ocenili go wyłącznie na bardzo dobry. P.S. obraź się na filmweb, że dla tego serialu nie zwiększono skali z 10 na 100 - mógłbyś zaznaczyć wtedy więcej. Okrutnicy z filmweb zabrali ci tą możliwość :) A to, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem to wszyscy widzą - nie musisz tego pisać po angielsku. 

ocenił(a) serial na 10
shinobi82

TSDR LOL

Borghild_Jansson

hahahahahaha SROL

ocenił(a) serial na 10
shinobi82

Ty dalej wujo ujadasz? Ja juz zapomniałam ze istniejesz. Musiałes sie solidnie zakochac ale uwaga kiepska wiadomosc dla idioty - jestem zajęta. Wiec ujadaj se dalej hemorojdzie.

Borghild_Jansson

Ależ wykwit pięknej indolencji umysłowej - pisz więcej i częściej, ale uważaj bo anonimowość w sieci to tylko ułuda i nigdy nie wiesz komu zajdziesz za skórę. Możesz się bardzo zdziwić dzieciaczku, ale będzie już za późno. Troszkę ci się wszystko pomyliło - nie bardzo ogarniasz ciąg przyczynowo skutkowy. Zaczepiłeś mnie misiu w chamski sposób, w ogóle nie odnosząc się do tematu, atakując moją osobę. Brniesz w zaparte, gdyż nie jesteś w stanie zrozumieć co jest sednem problemu - mam z tego ubaw, ale z drugiej strony i trochę mi cię żal, gdyż wiem, że są ludzie niedomagający na inteligencji. Cóż rzec - może zmądrzejesz i coś zrozumiesz a następnie za swoje zachowanie przeprosisz. Twoje komentarze świadczą tylko i wyłącznie o tobie - wyzywając mnie wyzywasz samego siebie. Oooo i jeszcze nagła zmiana płci z podtekstem jestem zajęta - nie cukruj sobie i nie schlebiaj, nit cię na randkę nie zapraszał i nie zaprosi. Zwyczajnie lubię otaczać się ludźmi inteligentnymi, którzy rozumieją nie tylko to co sami piszą, ale też i przekaz od innych. Tobie dużo brakuje w tym względzie. Jesteś na poziomie chamskiego dzieciaczka, które zetknęło się z rzeczywistością i nie potrafi się wysilić na odrobinę elokwencji. I tutaj wracamy do podstawowego problemu i pytania - ile masz lat i czy lekcje już odrobione?

ocenił(a) serial na 7
desz_22

Juz po pierwszym odcinku mialem te same odczucia :/ Praktycznie niczego sie nowego nie dowiedzialem, a moja wiedza jest malutka.

desz_22

Bardzo ciekawy komentarz krytyczny.
Jeśli przyjrzeć się dokładniej obecnym dokumentom BBC to niestety tak to wygląda. Bardzo stawia się na wartość wizualną a niekoniecznie warstwę merytoryczną.
Schemat bardzo podobny-niedźwiedzica chroni młode, mrówkojad rozkopuje termitierę, lampart śnieżny poluje na koziorożce, delfiny zapędzają ławicę ryb w pułapkę itd.
Wędrówkom jest bodaj bliżej do dokumentów prowadzonych przez Davida Attenborough w latach 90, np. Życie Ptaków. Wyraźniej zaznaczone i zaskakujące ciągi przyczynowo skutkowe często wynikające wprost z fizjologii lub czynników środowiskowych to elementy charakterystyczne tamtej marki, których na próżno szukać w obecnych produkcjach. A szkoda.
Wydaje mi się, że jednak ani skąpe środowiska ani brak krwi nie są z przyczyn budżetowych (a przynajmniej nie w głównej mierze), a ze względu właśnie na obecnie przyjętą konwencję.
Brak określenia dokładnego czasu wydarzeń to duży mankament, tym bardziej, że założenie odgórne, że akcja całego serialu osadzona jest w tym samym czasie byłoby nadużyciem (zwierzęta nie są przypadkowo wymieszane, ale znane z tych samych warstw kopalnych, a więc konkretnych środowisk w konkretnym czasie - Mongolia-kampan, USA-mastrycht), choć nie jest wykluczone przyjęcie że widzimy jeden rok na planecie, powiedzmy 68 MA lat temu, gdy wszystkie przedstawione organizmy lub ich krewni mogłyby żyć w jednym czasie - serial zdecydowanie pozostawia tu pole do dyskusji.
Narzucona formuła zupełnie wyklucza skakanie po całym mezozoiku, przez co początkujący amator paleontologii będzie miał wrażenie, że jedynymi teropodami w mezozoiku były tyranozaury i dromeozaury, w morzach dominowały mozazaury i plezjozaury a ziemia była pokryta roślinnością okrytonasienną. Nie uświadczymy jurajskich i triasowych czy nawet kredowych dziwacznych dinozaurów pokroju Chilesaurus, Yi, Udanoceratops, Gigantspinosaurus, pozostałych gadów jak Effigia, Adamantinosuchus, Atopodentatus, ichtiozaurów, płazów tarczogłowych, ssaków, ptaków... długo by wymieniać.

Oczywiście można zarzucać serialowi wiele, ale nie oszukujmy się - to jest faktycznie najlepsze co mamy. Produkcję spokojnie można położyć na tej samej półce co Wędrówki - zrealizowany jest z ogromną dbałością o szczegóły i paleoartystycznym sznytem. Gdyby ktoś pytał, jak obecnie wyobrażamy sobie dinozaury, to Prehistoryczna Planeta odpowiada na to pytanie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones